Viac ako 800 variant trekových topánok NA SKLADE | Vstúpte do nášho 👉 vernostného programu, zbierajte body a ušetrite.

code

Ako fungujú naše nohy?

jak-funguje-chodidloSom fyzioterapeutka a za tie roky sa mi stalo prirodzeným chodiť bosá alebo v bosej obuvi - podľa situácie a podmienok. Nie vždy to tak bolo. Kedysi som používal bežnú obuv, t. j. obuv bez pružnosti alebo len s čiastočnou pružnosťou a skôr s vyššou podrážkou, užšou špičkou a niekedy aj podpätkom.

Časom som však začal sám skúmať, ako chodidlo funguje a aké možnosti vlastne poskytuje. Bavilo ma a stále baví hrať sa s tým, ako funguje naše chodidlo, a tým aj celé telo, koľko je možných spôsobov chôdze (a behu) - a že ich je veľa! Pozorovať, čo všetko ovplyvňuje takú bežnú činnosť, akou je chôdza, a vylaďovať všetko k dokonalosti a akčnosti, je prospešné a prínosné pre celé telo.

Tento a nasledujúce texty (Ako na zdravé nohy a Výber správnej obuvi) sú teda spojením mojich poznatkov a skúseností, a to z pohľadu fyzioterapeuta i z môjho vlastného. Jeho zámerom je ponúknuť vám podnety na zamyslenie alebo nové informácie a impulzy.

Zároveň treba dodať, že nič nie je dogmatické a tak ako v mnohých oblastiach života, aj táto téma má mnoho uhlov pohľadu a s nimi spojených názorov a právd. Je teda na každom, aby si vytvoril ten svoj, šitý na mieru sebe, svojmu telu.

Noha sa prezentuje


Zdokonalená prírodou, dokonalá v dizajne a overená časom. Takto by som prezentoval chodidlo. A ako je to z hľadiska anatómie? Je to 26 kostí, 19 svalov, 33 kĺbov a 107 väzov. 

Vycibrený prírodou, dokonalý dizajn a overený časom. Takto by som si predstavoval nohu. A ako je to z anatomického hľadiska? Je to 26 kostí, 19 svalov, 33 kĺbov a 107 väzov.

Všetko dômyselne poskladané a prepojené - kosti tvoria klenby, väzy a svaly ich pomáhajú držať a stabilizovať a kĺby nám umožňujú pohyb.

Sú oblúky klenuté?


Na chvíľu sa prenesieme do mesta s historickým centrom. Prechádzame sa po podlubiach a obdivujeme mohutnosť oblúkov a stabilitu ich stĺpov a domov, ktoré sa nad nimi týčia. Čo by sa stalo, keby sme jednotlivé stĺpy zbúrali? Pravdepodobne by sa zrútil celý dom alebo by sa aspoň narušila jeho stabilita.

Klenby našich chodidiel sú na tom podobne - chodidlá sa klenú priečne (medzi vnútorným a vonkajším okrajom) a pozdĺžne (medzi prstami a pätou) a spolu so svalmi, ktoré svojou rôznorodou činnosťou reagujú na podnety z vonkajšieho a vnútorného prostredia, zabezpečujú stabilitu.

Ak by sme nemali klenbu alebo ak by bola narušená a niekto by nás tlačil, bolo by oveľa ťažšie tlaku odolať. Zároveň ich prípadné narušenie v rôznej miere ovplyvňuje všetko nad nimi, ako v prípade spomínanej budovy. Ale o tom viac nižšie.

Keďže sme na rozdiel od budov pohyblivé tvory, klenby nám pomáhajú tlmiť nárazy chodidiel pri dopade na zem. V spojení so spôsobom chôdze, ktorý by mal sám o sebe minimalizovať nárazy, chránia naše ostatné kĺby, najmä kolená, bedrá a chrbticu, ktoré sa s nimi nedokážu tak dobre vyrovnať.

Prsty? Nezabúdajme na ne!


O prstoch na nohách sme sa ešte nezmienili, tak to napravme - sú tiež dôležitou súčasťou našich chodidiel. Pri svojej prirodzenej a zdravej funkcii pomáhajú pri odraze aj náraze, udržiavajú svoje svaly v dobrej kondícii a zároveň pomáhajú držať spomínané klenby. Okrem toho je to dôležitý povrch, o ktorý sa opierame. Predstavte si, že by nám prsty odrezali - okrem toho, že by sme sa nemohli odrážať, a teda chodiť, by sa zásadne narušila naša stabilita.

Ukážte mi svoje chodidlo a ja vám poviem, ako je na tom vaše telo.


Dovolím si tvrdiť, že je to do veľkej miery pravda. Z chodidla sa dá veľa naučiť a ja sa držím klasického fyzioterapeutického pohľadu. Keby sme k tomu pridali pohľad iných (východných) učení, dozvedeli by sme sa o človeku oveľa viac.

Zaujíma vás, ako dosiahnuť zdravé nohy? Viac o tom píšem tu.

Ako to teda je?


Okrem už spomínaných úloh chodidiel sú aj oporou celého tela - tvoria základ pre ostatné kosti, kĺby, svaly a väzy. Tvar a stav, v akom sa nachádzajú (zdravý prstový kĺb vs. vbočený; zdravá klenba vs. ovisnutá klenba atď.), môže ovplyvniť postavenie všetkých ostatných častí tela.

Pre predstavu: pri narušenej klenbe (alebo klenbách) sa mení poloha členka a potom kolena, a to je kúsok od bedrového kĺbu, ktorý sa chtiac-nechtiac musí prispôsobiť tejto zmene.

Táto vzájomná prepojenosť potom môže spolurozhodovať o tom, či počas aktivity alebo po nej bolia oba alebo jeden bedrový kĺb. Ani tu sa však opísané reťazenie nekončí.

Naše nohy môžu ovplyvňovať polohu panvy, stav svalov panvového dna, ktoré sa upínajú na panvu, vzpriamenie chrbtice, a teda aj oblasť krku a hlavy. Áno, je to tak, chodidlá sú prepojené s celým naším telom.

Zhrnutie


Chodidlo je teda časť tela, ktorá má za úlohu nás ľudí niesť a zároveň pohybovať. Je to geniálne vývojovo overený súbor kostí, svalov a šliach, ktorý je na tieto činnosti prispôsobený.

Jednotlivé kosti, ktorých je v chodidle necelých tridsať, tvoria klenby (pozdĺžnu a priečnu). Dopĺňajú ich väzy, svaly a ich šľachy, ktoré v nevyhnutnej spolupráci s prstami na nohách podporujú klenby a udržiavajú ich zdravé.

Vďaka tomu nám potom chodidlá dokážu poskytnúť dobrú stabilitu, tlmiť nárazy pri chôdzi, všestranne nás presúvať v priestore a vytvárať dobrý základ pre ostatné časti tela.

Teraz sa pýtate, ako si vybrať obuv, ktorá je v súlade s naším zdravím? To sa dozviete tu.

O autorovi. Vo svojej fyzioterapeutickej praxi pristupuje k telu ako k celku. Okrem odborných znalostí čerpá aj z vlastných skúseností s bosou chôdzou a chôdzou naboso.

Doprava a platba new
Na prepravu objednaného tovaru môžete využiť:
spôsob dopravy do 40 EUR nad 40EUR
Vyzdvihnutie v obchode
Praha 10-Uhříněves
BEZPLATNE BEZPLATNE
Vyzdvihnutie v obchode
Ostrava - Poruba
BEZPLATNE BEZPLATNE
Zásielkový predaj
výdajné miesto
4 EUR BEZPLATNE
GLS 4 EUR BEZPLATNE
Na platbu za tovar sú k dispozícii tieto spôsoby:
SPÔSOB platby INFORMÁCIE Cena
ComGate Online platba kartou
Online bankový prevod
Odložená platba
BEZPLATNE
Bankový prevod Prevodom na náš bankový účet BEZPLATNE
Hotovosť Pri osobnom prevzatí tovaru v predajni BEZPLATNE
Dobierka Zaplatíte kuriérovi po prijatí objednávky 2EUR
Kontakt new

Obchod PROTREK

Přátelství 555/9,
Praha 10, 104 00

Prevádzkovateľ:

AZ Mobility s.r.o.
K sokolovně 217,
Praha 10, 104 00,
IČ: 28526155
DIČ: CZ28526155

Ktorým smerom k nám

  1. Z konečnej stanice metra A (Depo Hostivař)
    1. MHD - Autobusy 229, 364 alebo 366 na zastávku Fruta a cca 200 m pešo v smere jazdy, obchod je na ľavej strane (v oblasti PEKASS)
    2. AUTOM - cez Štěrboholy okolo Europarku (po ľavej ruke) stále rovno cez Dolní Měcholupy po Kutnohorské, okolo ČS Ono a ďalej cca 1,7 km po ul. Přátelství do obchodu naľavo
  2. Od Říčan cez Uhříněves, 2. výjazdem na kruhovom objazde pri obchode LIDL a ďalej cca 300 m vpravo (areál PEKASS)
  3. Od Jižního Města po Výstavní a Novopetrovické smer Petrovice / Horní Měcholupy a ďalej stále na hlavnej do Uhříněvsi, okolo ČS Prim a Petronal, na kruhovom objazde u LIDLu 3. výjazdem a ďalej cca 300 m - obchod vpravo (areál PEKASS) bezproblémové parkovanie pred objektom
O nás new

Obchod PROTREK s e-shopom sme otvorili ako reakciu na stále rastúci záujem ľudí o outdoorové aktivity.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že ak si ho chceme poriadne užiť, je dôležité sa dobre a starostlivo pripraviť, ale aj dobre a pohodlne vybaviť. Pokiaľ ide o výber správnej trekingovej obuvi, musíme ju poriadne otestovať - v pokoji a so širokým výberom, pretože každý máme trochu iné požiadavky a predovšetkým trochu iné nohy. Pokiaľ si nekupujeme model, ktorý sme už otestovali, topánky nám málokedy sadnú na prvý pokus. Preto chceme našim zákazníkom ponúknuť čo najširší výber trekingovej obuvi s možnosťou vyskúšať si ju v pokoji a pohodlí.

Ponúkame turistické topánky väčšiny značiek pôsobiacich na českom trhu - nemecké (Meindl, Lowa alebo Hanwag), talianske (Scarpa, Salewa, AKU, Asolo, Garmont, Lomer), Salomon, Teva, Keen, Merrel, Haglöfs atď. Všetky topánky, ktoré ponúkame, sú skladom. Súčasťou služieb v našej predajni je možnosť základného merania nôh pomocou (špeciálneho) diagnostického prístroja, ktorý následne pomôže pri výbere vhodnej a dobre padnúcej obuvi. Zároveň ponúkame možnosť doplnenia obuvi vhodným typom ortopedickej vložky.

Často to začína botmi, ale tým to nekončí!

Naša ponuka je preto doplnená o outdoorové oblečenie, batohy, trekingové palice a ďalšie nevyhnutné vybavenie. V zime si môžete vyskúšať a vybaviť sa na lyžovanie alebo vyskúšať a prípadne zakúpiť snežnice. Nie sme špecializovaný obchod zameraný na určitú konkrétnu skupinu zákazníkov, ale chceme naše výrobky ponúknuť všetkým, ktorí hľadajú kvalitné, funkčné a pohodlné vybavenie na cestovanie v rozmanitej prírode.

Príďte k nám, radi vám pomôžeme s výberom!

kratky

Michal Krátký
spolumajiteľ

kveton

Přemysl Žižka
spolumajiteľ

zizka

Ladislav Květoň
vedúci predajne a obchodu